Ebru Sidar

Duyu Bütünleme Uzmanı, Fizyoterapist

Ebru Sidar

Ebru Sidar; İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü mezunudur. Duyu Bütünleme Terapisi (Ayres Sensory Integration Therapy) eğitimini Amerika, University of Southern California da tamamlamıştır ve bütün dünyada duyu bütünleme terapisi uygulayabilmek için aranan bir sertifika olan USC-WPS Ayres Sensory Integration Certificate’e sahip Türkiye’deki ilk terapisttir (USC/WPS Sensory Integration Certification #3960). Aynı zamanda Sensory Integration and Praxis Test sertifikalı bir duyu bütünleme terapistidir. Evli ve iki çocuk annesi olan Ebru Sidar İngiltere’de yaşamaktadır. Türkiye’de yaşadığı dönemde eğitimci olarak bulunduğu iki farklı üniversitenin Fizyoterapi ve Ergoterapi bölümlerinde uzun yıllar Duyu Bütünleme dersleri vermiştir.

Kurucusu oluğu ve alanında Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası hizmet veren kuruluşu olan İstanbul ve Ankara’da Duyusal Akademi ve Londra’da Fit and Smart Kids London isimli klinikleri aracılığı ile İngiltere ve Türkiye’deki desteğe ihtiyacı olan çocukların birebir terapi almasını sağlamakta, verdiği online aile eğitimleri ile de dünyanın bir çok farklı ülkesinde yaşayan çocukların gelişimine destek olmaktadır. Bilimsel çalışmaları dahilinde, İngiltere ve Türkiye’de çocukların davranışlarının duyusal sebeplerinin anlamlandırılması ve doğru müdahalelerle çözümün sağlanması adına bir çok farklı platform altında çocuklarla çalışan uzmanlara, anne babalara ve okullardaki öğretmen ve eğitimci kadrolarına yönelik çeşitli eğitimler vermektedir.

Cerrahpaşa, Ankara, Erciyes ve Çukurova Üniversitelerinin Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Çapa Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı akademisyenlerinden davetler alarak, Duyu Bütünleme konulu eğitimlerini bu üniversite hocalarına bizzat vermiş, Türkiye’de çocuklara ulaşan bu kıymetli uzmanlarla duyu bütünleme alanında paylaşımlarda bulunarak çocukların doğru tanılanabilmesi adına ortak çalışmalar yapmıştır. Ağustos 2017’de Türkiye Klinikleri Çocuk Psikiyatrisi Dergisi’nde, Türkiye’de duyu bütünleme alanında bu içerikle yazılmış ilk çalışma olan ‘Duyu Bütünleme Terapisi’ başlıklı makalesi yayınlanmıştır. Türkiye’de ilk kez yetişkinlerde yaşanan duyu bütünleme problemlerinin çözümü amacıyla kurulmuş olan ve insan beyninin temel yapısı yol haritası edinilerek; bilimsel veriler ışığında, gelişme ve iyileşme stratejilerinin birleştirilmesi ile kişilerin multidisipliner ve bütüncül destek alabilmelerini sağlayan Self Balance Yetişkin Eğitim Programı’nın kurucusu ve Duyu Bütünleme Modülü’nün eğitimcisidir.

Amerika’nın yanı sıra, İngiltere, Avusturya, Güney Afrika, Ürdün gibi farklı ülkelerde seans ve eğitimlere katılmış, bu ülkelerde terapilerin klinikte uygulanması ve çocukların farklı gelişimsel problemlerinin bütüncül yöntemlerle desteklenmeleri adına yapılan bilimsel çalışmalara eşlik etmiştir. Uzmanlık yazıları ve söyleşileri birçok farklı gazete ve anne çocuk dergisinde yayınlanmaktadır. Down Sendromu Derneği Down Türkiye’nin danışman uzmanıdır.

Duyu bütünleme terapisi ve occupatinal therapy (ergoterapi) alanlarında Amerika’nın saygın bir kuruluşu olan Occupatinal Therapy Assocation The Koomar Center tarafından desteklenmiş ve danışmanlık almıştır. Bunun yanı sıra 2012 ve 2013 yıllarında bu klinikte bulunmuş, seansları pratikte gözlemleme ve oradaki uzmanlarla tanışarak bilgi paylaşımında bulunma şansı elde etmiştir. Amerika’da bulunduğu dönemde tanıştığı birçok uzman ve terapist ile görüşmelerine devam etmekte olan Ebru Albayrak Sidar, Türkiye’de ve Ingiltere’de Duyu Bütünleme Terapisi alanında farkındalık oluşması adına yaptığı çalışmalarına devam etmektedir.

Tarih:
8 Aralık 2019, Pazar

Etkinlik mekanı:
TED Bodrum Koleji Konferans Salonu

Bodrum’daki ilk TEDx etkinliği

12 Konuşmacı. 2 Canlı Performans. 1 Gün.

TEDxBodrum etkinliği için biletler sınırlı sayıda satışa çıkacaktır ve kapıda bilet satışı kesinlikle olmayacaktır. Biletinizi Biletino‘dan veya İmge Kitabevi‘nden satın alabilirsiniz.

Biletino - TEDxBodrum
Everybody Talks
TEDxBodrum

Paylaşmaya değer fikirler

TEDxBodrum — Ideas Worth Spreading
TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. Bu program topluluklara TED gibi organizasyonlar sunmak, bireyleri de iletişime teşvik etmek için tasarlanmıştır. TED yeni bir platform yaratmaktadır ve bu global hareket fikirlerin güçlenmesinde etkileyici değişiklikler meydana getirmeyi hedeflemektedir.

Etkinlik ile ilgili bilgilendirmeler için abone olun
Konuşmacılar, program ve daha fazlası ile ilgili detaylı bilgiler için e-posta listesine abone olun.