Seda Özen Bilgili

Mimar, Restoratör

Seda Özen Bilgili

Mimar Seda Özen; 1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’ne girdi. 2019 yılında restorasyon alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Öğrenciliğinde 1999 yılında ODTÜ TAÇDAM’ın koordine ettiği kurtarma kazıları kapsamında Urfa Akarçaytepe’de arkeolojik kazı mimari çizimi yaptı. Atlas Dergisi’nin 2000 yılı İstanbul Özel Sayısı’nın araştırma editörlüğü ve çeşitli sayılarında yazarlık yaptı. 2001 yılı Ocak ayında Mimar Sinan (Güzel Sanatlar) Üniversitesi’nden mezun oldu.

2001 yılında 3 ay süreyle Topkapı Sarayı’ndaki bir arkeolojik kazının mimari çizimlerini yaptı. 2001-2003 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Tarihi Yarımada’nın Koruma Amaçlı İmar Planı’nda mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını ve kayıp eser envanterlerini, plan araştırmasını yaptı. 2003 yılında Eminönü Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı yönündeki minaresini kız kardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ile çizdi. ODTÜ TAÇDAM için Jale Velibeyoğlu koordinatörlüğünde Diyarbakır Suriçi İmar Planı mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını yaptı.

2004 yılında Eminönü Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı yönündeki minaresini kız kardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ile çizdi. 2004 yılında Sultanahmet Cami’nin üç yıl süreyle kısmi projelerinin müellifi ve restorasyon sorumlusu oldu. 2005 yılında Ayasofya Türbeleri’nin rölöve-restorasyon projelerini çizdi. 2005-2006 yılları arasında Edirne Kentsel Sit Alanı ve Etkileme Geçiş Bölgesi 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Uygulama İmar Planı için mimari envanter ve anıt fişlerini, korunması gerekli eski eser öneri çalışmalarını yaptı.

2006 yılında kızkardeşi Y. Mimar Restoratör Sema Özen Toth ve babası İnşaat Mühendisi Kemal Özen ile; Özen Mimarlık Mühendislik Ltd Şirketini kurdu. Şirketleri bünyesinde eski eser restorasyon projeleri ve kargir yapı restorasyon uygulamaları, ahşap atölyeleri ile ahşap yapı restorasyon uygulamalarını sürdürüyorlar.

Mimar Seda Özen; ülkemizde mimari konusunda herhangi bir genel kültür eğitimi verilmemesi nedeniyle Twitter’da 2016 yılından itibaren aktif olarak İstanbul ve Anadolu mimari mirasına dair; mimari detay, mimari sözlük, yapı hikayeleri, semt hikayeleri, doğal yapı uygulamaları gibi çeşitli konularda toplumu bilgilendirmeye çalışmaktadır.

Tarih:
8 Aralık 2019, Pazar

Etkinlik mekanı:
TED Bodrum Koleji Konferans Salonu

Bodrum’daki ilk TEDx etkinliği

12 Konuşmacı. 2 Canlı Performans. 1 Gün.

TEDxBodrum etkinliği için biletler sınırlı sayıda satışa çıkacaktır ve kapıda bilet satışı kesinlikle olmayacaktır. Biletinizi Biletino‘dan veya İmge Kitabevi‘nden satın alabilirsiniz.

Biletino - TEDxBodrum
Everybody Talks
TEDxBodrum

Paylaşmaya değer fikirler

TEDxBodrum — Ideas Worth Spreading
TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. Bu program topluluklara TED gibi organizasyonlar sunmak, bireyleri de iletişime teşvik etmek için tasarlanmıştır. TED yeni bir platform yaratmaktadır ve bu global hareket fikirlerin güçlenmesinde etkileyici değişiklikler meydana getirmeyi hedeflemektedir.

Etkinlik ile ilgili bilgilendirmeler için abone olun
Konuşmacılar, program ve daha fazlası ile ilgili detaylı bilgiler için e-posta listesine abone olun.