Ümit Alan

İletişimci, Yazar

Ümit Alan

1979 yılında Eskişehir’de doğdu. 20’li yaşların başlarına kadar doğduğu şehirde yaşadı. Herkes gibi okullara gitti, bir şeyler öğrendi ve aynı hızla unuttu. Küçük yaşlarda gözlükçü çırağı olarak atıldığı esnaflık hayatından kalfa olarak mezun oldu. Edebiyat, hayatında hep önemli yer tuttu. Çocukken önce yazar olmayı sonra gazeteci olmayı hayal etti. Pek çokları gibi ilk gençlikte şair olduğunu sandı ve olmadığını kısa sürede anladı. Bu hayallerine rağmen İşletme (Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi) okudu. Yüksek lisansını aynı üniversitede Basın ve Yayıncılık üzerine yaparak yeniden hayallerinin rotasına girdi. Yüksek lisans tezini, gazetecilerin iş tatmini üzerine yazdı. Tez araştırması sırasında basın sektöründe karşılaştığı yaygın mutsuzluk, onu hayalindeki meslek gazetecilikten biraz soğuttu. Bir süre akademisyen olmayı düşünse de orada da pek umduğunu bulamadı. “Gazeteciler neden mutsuz ve gazetecilik neden böyle?” sorularıyla medya eleştirisine yöneldi.

2000 yılından itibaren yazılarıyla basında yer almaya başladı. Radikal gazetesinin Radikal İki adlı ekinde düzensiz zamanlarda yazıları yayımlandı. 2009 yılında BirGün gazetesi için medya eleştirisi konseptli düzenli köşe yazıları yazmaya başladı. 10 yıldır aralıksız süren yazılarının konsepti, 2015’den itibaren medya eleştirisinden yeni medya ve dijital medya okur yazarlığı konularına genişledi. Yeni medya ortamında, -içerik yaratıcı ve çoğaltıcı pozisyonu nedeniyle- okurun (veya izleyicinin) da eleştirinin konusu olması düşüncesini savunmaya başladı. Türkiye’de medyanın bugünkü durumunun nedenlerini doğuşunda ve tarihinde arayan “Saray’dan Saray’a Türkiye’de Gazetecilik Masalı” isimli kitabı, Can Yayınları’ndan 2015 yılında çıktı. Bunun haricinde çok yazarlı birçok kitapta hikâye ve makaleleriyle yer aldı. Bu kitapların ilkinde çocukluk ve ilk gençlik yıllarının geçtiği Eskişehirspor tribünlerinden bir kesiti anlatıyordu. (Asla Yalnız Yürümeyeceksin -Tribün Hikayeleri, Okuyanus Yayınları, 2011)

2010-2013 yılları arasında televizyonda, Turkmax (Digiturk) kanalında üç sezon devam eden Heberler isimli komedi programının sürekli senaristlerinden biriydi.

2003 yılından itibaren İstanbul’a yerleşti ve iletişim sektöründe reklam yazarı olarak çalışmaya başladı. Çeşitli sektörlerden onlarca markanın reklam kampanyalarının yaratıcı ekibinde yer aldı. Reklam yazarlığı mesleğini sürdürüyor. Ayrıca KRT TV’de “Ne Yaşadık Şimdi Biz” isimli programda (Ayşen Şahin Aksakal ile birlikte) sosyal medya gündemini dijital medya okur yazarlığı üzerinden değerlendiriyor. Pazar günleri BirGün gazetesinde yazmaya devam ediyor. Evli ve 2,5 yaşındaki Leyla’nın babası.

Tarih:
8 Aralık 2019, Pazar

Etkinlik mekanı:
TED Bodrum Koleji Konferans Salonu

Bodrum’daki ilk TEDx etkinliği

12 Konuşmacı. 2 Canlı Performans. 1 Gün.

TEDxBodrum etkinliği için biletler sınırlı sayıda satışa çıkacaktır ve kapıda bilet satışı kesinlikle olmayacaktır. Biletinizi Biletino‘dan veya İmge Kitabevi‘nden satın alabilirsiniz.

Biletino - TEDxBodrum
Everybody Talks
TEDxBodrum

Paylaşmaya değer fikirler

TEDxBodrum — Ideas Worth Spreading
TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. Bu program topluluklara TED gibi organizasyonlar sunmak, bireyleri de iletişime teşvik etmek için tasarlanmıştır. TED yeni bir platform yaratmaktadır ve bu global hareket fikirlerin güçlenmesinde etkileyici değişiklikler meydana getirmeyi hedeflemektedir.

Etkinlik ile ilgili bilgilendirmeler için abone olun
Konuşmacılar, program ve daha fazlası ile ilgili detaylı bilgiler için e-posta listesine abone olun.