Yiğit Güralp

Yazar, Yaratıcı Yapımcı

Yiğit Güralp

Türk Sinema Sanatçısı ve Yapımcısı Yiğit Güralp, 25 yılı aşan profesyonel iş hayatına; 1993 yılında MUDO AŞ çatısı altında Mağaza Yöneticiliğinden, İnsan Kaynakları Yöneticiliğine uzanan renkli bir yolculukla başladı. Burada, kişisel gelişim alanında dönemin önemli isimlerinden eğitimler aldı.

1999 ve 2005 yılları arasında, içlerinde Şebnem Ferah, Athena, Müslüm Gürses, Fatih Erkoç Emel Sayın gibi birbirinden farklı müzik türlerinden pek çok ismin 30’u aşkın albümünde görev aldı. Universal Müzik Türkiye’de “Product Manager” olarak yer aldığı bu dönem Güralp’e; “Entertainment Dünyasına” dair, evrensel iş birlikleri ile birlikte pazarlamadan, medyaya, içerik tasarımından, artist ve kriz yönetimine kadar geniş bir bant aralığında pek çok deneyim kazandırdı.

Esas tutkusu olan sinemada; 2006’ Öykü ve Senaryosuna imza attığı “Sınav”, 2012’de Senaryo Yazarlığını üstlendiği “Uzun Hikaye” ve 2017’de Yaratıcı Yapımcılığını ve Senaryo Yazarlığını üstlendiği “Ayla” filmleri, kendi döneminde ana akım sinemada ses getiren, her biri büyük prodüksiyonlara sahip, türlerinde öncü filmler oldu.

Profesyonelleşme konusunda önemli eksikleri olduğu tartışılan “Türk Sinema Endüstrisinin” aynı zamanda “Kolektif Bir Organizasyon” olması gerektiği düşünüldüğünde Güralp’in çok genç yaşlarda başladığı kariyerinin ilk yarısının; büyük organizasyonlar ve geniş tabanlı kurumsallık konusunda ona önemli bir bakış açısı kazandırdığını ve başarıya giden yolda sanatçı kimliğinin yanında tüm bu deneyimlerinin de onu farklı kıldığını görüyoruz.

Gün birinciliklerine imza atan 100 bölümü aşkın TV dizisinin senaryosunda da adına rastladığımız Güralp, 2019’da kurduğu ”GGF Pictures” (Gayet Güzel Filmler) ile Sinema ve Dijital TV endüstrisine “İçerik Yaratım ve Film Yapım Stüdyosu” olarak katkıda bulunmayı sürdürüyor. Çeşitli dergi ve medya sitelerinde sinemaya ve hayata dair yazılar da kaleme alan Güralp, “GGF Academy” ile birlikte “Sinemanın Yeni Yüzyılı” başlıklı söyleşi zinciriyle geleceğin sinemacılarına klişeleşmiş ve geçerliliğini yitirmeye yüz tutmuş olandan farklı bir bakış açısı sunuyor.

Tarih:
8 Aralık 2019, Pazar

Etkinlik mekanı:
TED Bodrum Koleji Konferans Salonu

Bodrum’daki ilk TEDx etkinliği

12 Konuşmacı. 2 Canlı Performans. 1 Gün.

TEDxBodrum etkinliği için biletler sınırlı sayıda satışa çıkacaktır ve kapıda bilet satışı kesinlikle olmayacaktır. Biletinizi Biletino‘dan veya İmge Kitabevi‘nden satın alabilirsiniz.

Biletino - TEDxBodrum
Everybody Talks
TEDxBodrum

Paylaşmaya değer fikirler

TEDxBodrum — Ideas Worth Spreading
TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. Bu program topluluklara TED gibi organizasyonlar sunmak, bireyleri de iletişime teşvik etmek için tasarlanmıştır. TED yeni bir platform yaratmaktadır ve bu global hareket fikirlerin güçlenmesinde etkileyici değişiklikler meydana getirmeyi hedeflemektedir.

Etkinlik ile ilgili bilgilendirmeler için abone olun
Konuşmacılar, program ve daha fazlası ile ilgili detaylı bilgiler için e-posta listesine abone olun.